ارتباط بلوغ زودهنگام و خطر چاقی در زنان

ارتباط بلوغ زودهنگام و خطر چاقی در زنان


محققان انگلیسی می گویند؛

ارتباط بلوغ زودهنگام و خطر چاقی در زنان

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
در حالیکه عوامل متعددی در افزایش خطر چاقی در زنان نقش دارند، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بلوغ زودهنگام هم می‌تواند یکی از این عوامل باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، گروهی از محققان کالج امپریال لندن دریافتند دخترانی که زمان بلوغ‌شان زودتر از موقع معمول باشد در بزرگسالی دارای شاخص توده بدنی بالاتری خواهند بود.

«دیپندر گیل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعات قبلی وجود این ارتباط را نشان داده‌اند، اما ما نمی‌دانستیم که آیا بلوغ زودهنگام موجب چاقی در بزرگسالی مي‌شود یا صرفا بین این دو ارتباط وجود دارد. اما در آخرین مطالعه خود دریافتیم که یک رابطه علّی و معلولی بین این دو وجود دارد.»

به منظور بررسی تاثیرات این فاکتورها، دانشمندان از گونه‌های ژنتیکی به عنوان ابزاری برای بررسی تاثیر آغاز بلوغ در دختران استفاده کردند تا به رابطه بین بلوغ زودهنگام و افزایش شاخص توده بدنی پی ببرند.

آنها ۱۸۲,۴۱۶ زن را مورد بررسی قرار داده و ۱۲۲ گونه ژنتیکی را که ارتباط قوی‌ای با شروع عادت ماهانه داشتند، شناسایی کردند.

بررسی‌های انجام شده رابطه بین این گونه‌های ژنتیکی و شاخص توده بدنی را آشکار ساخت و مشخص شد زنان دارای گونه‌های ژنتیکی مرتبط با بلوغ زودهنگام دارای شاخص توده بدنی بالا بودند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *