ارتباط منطقه حافظه در مغز با اضطراب و افسردگی

ارتباط منطقه حافظه در مغز با اضطراب و افسردگی


محققان کانادایی دریافتند؛

ارتباط منطقه حافظه در مغز با اضطراب و افسردگی

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
مطالعه نشان می‌دهد منطقه مغزی مرتبط با حافظه و زوال عقل، می‌تواند نشانه‌های مهمی از بیماری‌های سلامت روان نظیر اعتیاد، اضطراب و افسردگی را به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، این منطقه مغز موسوم به هیپوکامپ، ساختاری به شکل اسب دریایی است که در اعماق مغز قرار گرفته است.

این منطقه به عنوان بخشی از سیستم لیمبیک نقش مهمی در پردازش حافظه و شناخت فضایی، از جمله نحوه یادگیری انسان‌ها در تشخیص و مکان یابی محیط، ایفاء می‌کند.

هیپوکامپ به خاطر نقشش در حافظه و زوال عقل، بخصوص در رابطه با بیماری آلزایمر، شناخته شده است. به عنوان نمونه، در بیماران مبتلا به آلزایمر، این منطقه یکی از اولین مناطق مغزی است که آسیب می‌بیند.

مطالعه نشان داد هیپوکامپ شکمی در موش‌ها، منطقه فرعی مرتبط با هیپوکامپ قدامی در انسان‌ها، نقش مهمی در تنظیم و کنترل هیجان ایفاء می‌کند.

«راتسوکو آیتو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو، در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که ما باید در مورد نحوه عملکرد هیپوکامپ در پردازش اطلاعات بازنگری کنیم.»

مطالعه نشان می‌دهد از آنجائی که هیپوکامپ در رفتار انگیزشی نقش دارد، ممکن است دیدگاه مهمی نیز در مورد طیف وسیعی از بیماری‌های سلامت روان ارائه کند.

به عنوان مثال ممکن است اعتیاد با نقص انگیزه رویکرد مرتبط باشد. از سوی دیگر اضطراب و افسردگی با رفتارهای اجتنابی مرتبط باشند که همگی اینها در این بخش از مغز تقویت می‌شوند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *