اسامی شرکت‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می‌کنند، اعلام شود

اسامی شرکت‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می‌کنند، اعلام شود


وزیر بهداشت:

اسامی شرکت‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می‌کنند، اعلام شود

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
وزیر بهداشت گفت: مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت موظف است اسامی شرکت‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می‌کنند، به دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها اعلام کند تا دارو و تجهیزات پزشکی خریداری شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، با قیمتی بیشتر خریداری نشود.

به گزارش همشهري آنلاين،  سید حسن هاشمی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مدیران بیمه سلامت اظهار داشت: باید مراقبت کنیم که ارز به موارد مورد نیاز و افراد دارای صلاحیت اختصاص پیدا کند و در عين حال، کاسبان تحریم را شناسایی و با سودجویان برخورد کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم نباید احساس کنند که ما در برابر متخلفان، فقط نظاره‌گر هستیم. نباید در برابر متخلفان و سودجویان، کوتاه بیاییم، چراکه زمانی که انسان در برابر افراد شرور و سودجو ضعیف باشد، شرارت نهادینه می‌شود. بنابراین بايد در شرايط كنوني قوی باشیم و با نقشه‌های افراد سودجو مقابله كنيم. باید در میدان حضور داشته باشيم، چراكه با خطابه و شعار، مشکلی حل نمی‌شود.

 هاشمی ادامه داد: در حال حاضر قیمت ارز تخصیصی در مقایسه با ماه‌های پایانی سال گذشته، تفاوتی ندارد، بنابراین قیمت دارو و تجهیزات پزشکی نباید تفاوت چندانی داشته باشد و در حال حاضر به هر شرکتی که ارز 4200 تومانی اختصاص می‌یابد، دلیلی برای افزایش قیمت محصولات وجود ندارد و در سال 97 به طور متوسط، افزایش قیمت دارو بیشتر از 9 تا 10 درصد نخواهد بود، بنابراین در برخورد با تخلفات، جدی باشید و اطمینان داریم که این روزهای سخت، می‌گذرند.

وزیر بهداشت گفت: یکی از مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی  نقدینگی است . تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی حق دارند که مطالبات خود را دریافت کنند تا دوباره به تامین محصولات مورد نیاز بپردازند، اما وزارت بهداشت نیز با دو بدهکار بزرگ یعنی دولت (سازمان برنامه و بودجه) و سازمان تامین اجتماعی روبرو است و از مسئولان انتظار داریم که نگاه ویژه ای به این حوزه داشته باشند تا مشکلی در تامین مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی و ذخیره استراتژیک آن برای آینده پیش نیاید.

 هاشمی خطاب به مدیران بیمه سلامت و معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: موفقیت شما در همراه کردن ارائه‌کنندگان خدمات با برنامه‌های کنترل هزینه‌های حوزه سلامت است و حتما بیمه‌ها هم در این راه، همراهی خواهند کرد تا بتوانیم از اتلاف و هدررفت منابع جلوگيري كنيم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بیش از توسعه، بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و تامین تجهیزات مورد نیاز برای مراکز بهداشتی و درمانی تاکید دارد و اعتبارات مناسبی را به این حوزه‌ها اختصاص می‌دهد.

 هاشمی اظهار داشت: در حال حاضر شرایط کشور متفاوت از گذشته است و وارد مرحله ای می‌شویم که نیازمند دقت و زحمت بیشتری است تا همان اثر مثبت طرح تحول سلامت را كه شامل ایجاد آرامش، رضایت نسبی و امیدواری در مردم بود، حفظ کنیم و بخشی از مشکلات بهداشتی و درمانی را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت افزود:  قضاوت عمومی نسبت به عملکرد حوزه سلامت، مثبت است. خوشبختانه در حال حاضر احساس مردم این نیست که در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، هزینه‌ها لجام گسیخته است و به آنها فشار وارد می‌شود.

 هاشمی با اشاره به مذاکرات چندساله هسته ای بین ایران و کشورهای قدرتمند دنیا، گفت: اگرچه حاصل مذاکرات انجام شده، کاهش بخشی از مشکلات کشور بود، اما وضعیت کشور به گونه ای است که همه دشمنان و افراد شرور عليه ايران دور هم جمع شده اند. کسی تصور نمی‌کرد که عربستان سعودي به اسراییل پناه ببرد و بعد از اوباما، چنین جماعتی در امریکا بر سرکار بیایند. در حال حاضر، وضعیت داخلی کشور نیز متفاوت و ویژه است و در این کارزار، در صورتی موفق خواهیم بود که حوزه سلامت را به خوبی اداره کنیم و به مردم آرامش ببخشیم و اجازه سودجویی نامتعارف را به هیچ فردی ندهیم تا مردم احساس نکنند که رها شده اند.

وزیر بهداشت از مدیران حوزه سلامت به دلیل صرفه جویی در منابع و کنترل هزینه‌ها، قدرداني كرد و گفت:  مدیران حوزه سلامت باید سعی کنند تا همه افراد و اقشار را برای کنترل هزینه‌ها، با خود همراه کنند و ذینفعان حوزه سلامت باید بدانند که امروز، زمان کمک و فداکاری است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *