انسولین در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد

انسولین در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد


محققان كانادايي:

انسولین در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
محققان تورنتو کانادا به تازگی کشف کردند که هورمون انسولین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد و قادر به مبارزه با انواع عفونت است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیمترین منبع انرژی بدن است. تا امروز محققان بر این باور بودند که مهمترین نقش انسولین شرکت در سوخت و ساز بدن است.

محققان به منظور بررسی نقش انسولین در بدن، مسیرهای بیولوژیکی را بررسی کردند که توسط انسولین تحریک می‌شوند. نتیجه نشان داد انسولین نقش مهمی در سیستم ایمنی، به ویژه سلول‌های T (سلول های سرباز) دارد. محققان همچنین دریافتند ارتباط مهمی بین التهاب مزمن، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و مقاومت در برابر انسولین وجود دارد.

محققان به منظور مطالعات بیشتر از موش‌هایی استفاده کردند که سلول‌های T آنها با مهندسی ژنتیک، دیگر گیرنده انسولین نبود. این دقیقا حالتی است که بدن در صورت مقاومت نسبت به انسولین پیدا می‌کند. نتیجه نشان داد این موش‌ها قادر به مبارزه با عفونت، از جمله ویروس آنفلوآنزا H1N1 نبود.

محققان با استفاده از این دستاورد می‌توانند سیستم ایمنی را به گونه ای تحریک کنند که قادر به مبارزه با انواع عفونت و عوامل بیماری‌زا باشد، از طرفی این یافته پتانسیل ساخت واکسن‌های موثرتری را دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه Cell Metabolism منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *