تفکیک زباله‌های ویژه پزشکی و عادی در بیمارستان‌ها الزامی است

تفکیک زباله‌های ویژه پزشکی و عادی در بیمارستان‌ها الزامی است


وزارت بهداشت:

تفکیک زباله‌های ویژه پزشکی و عادی در بیمارستان‌ها الزامی است

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
تفکیک زباله‌های ویژه پزشکی و عادی در بیمارستان‌ها الزامی است.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از وبدا، معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت آموزش‌های لازم را در خصوص تشخیص پسماندهای ویژه پزشکی از عادی را برای افراد مرتبط با این موضوع ارائه کرده است.

محسن فرهادی گفت: براساس قانون، تولیدکننده پسماندهای ویژه پزشکی باید این موضوع را مدیریت کنند و تولید کننده نیز شامل بیمارستان ها، مراکز جراحی محدود، آزمایشگاه ها، مطب ها و هر آن کسی است که به نوعی در این چرخه تولید کننده است و در این میان بزرگترین و عمده ترین تولید کننده پسماند ویژه پزشکی، بیمارستان‌ها هستند و وظیفه مدیریت آن را نیز برعهده دارند.

وي افزود: مهمترین کاری که بیمارستان‌ها در خصوص زباله‌های بیمارستانی باید انجام بدهند تفکیک از مبدا است و لزوم این کار این است که در ابتدای امر اشخاصی که قرار است کار تفکیک را انجام دهند باید بتوانند پسماندهای ویژه پزشکی و عادی را به خوبی تشخیص دهند و آنها را تفکیک کنند. در این زمینه نیز وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش‌هایی را به کادر خدمات، پزشکی و پرستاری ارائه کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه تفکیک و جداسازی پسماند ویژه پزشکی وظیفه کادر پزشکی و پرستاری است نه کادر خدمات اضافه کرد: این کار، هم اکنون در بیمارستان‌ها در حال انجام است اما انجام آن چند پیش شرط دارد؛ اینکه نوع این زباله‌ها را به خوبی بشناسند، کادر پزشکی و پرستاری در این زمینه مشارکت بیشتری با هم داشته باشند و از همه مهمتر انگیزه آن وجود داشته باشد.

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: براساس قانون، بی‌خطرسازی پسماندهای ویژه پزشکی در خارج از بیمارستان ممنوع است؛ بنابراین بیمارستان‌ها باید در محل بیمارستان دستگاه بی‌خطرکن داشته باشند و حدود 93.8 درصد بیمارستان‌های کشور نیز دستگاه‌های بی‌خطرساز را دارند که طی آن و به روش اتوکلاو، بار میکروبی به حدی کاهش پیدا می‌کند که کاملا استریلیزه می‌شود و دیگر بار میکروبی بیماری‌زا در این پسماندهای عفونی نخواهیم داشت و این روش نیز توسط سازمان جهانی بهداشت مورد تایید است.

مهندس فرهادی اضافه کرد: تفاهمی میان معاونت بهداشت وزارت بهداشت و معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد که طی آن بی خطرسازی پسماندهای ویژه پزشکی و تبدیل آن به پسماند عادی مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در اکثریت بیمارستان‌های کشور تفکیک اصولی انجام می‌شود اما در تهران در هنگام انتقال آنها در خارج از بیمارستان مجدد این پسماندها با هم یکی می‌شود و درخواست ما از شهرداری تهران این است که وسایل نقلیه و مکان مجزایی را برای پسماندهای بیمارستانی قرار دهد چراکه تا زمانی که زباله‌های عادی با پسماندهای ویژه پزشکی تلفیق نشده اند به عنوان زباله‌های عادی تلقی می‌شوند و اگر با هم تلفیق شوند دیگر مجاز به تفکیک آنها نیستیم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *