حجاج به توصیه پزشکان کاروان‌ها توجه کنند

حجاج به توصیه پزشکان کاروان‌ها توجه کنند


سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد:

حجاج به توصیه پزشکان کاروان‌ها توجه کنند

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به علت گرمای هوا و تراکم زیاد افراد، احتمال بروز بیماری‌‌های ویروسی وجود دارد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از وبدا، ايرج حريرچي در نشست خبري افزود: البته از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی، در مکه و مدینه پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است، اما با توجه به سن افراد ممکن است قدرت دفاعی بدن ناخواسته کاهش پیدا کند. بنابراین بهتر است به توصیه‌‌های بهداشتی و درمانی پزشکان و مدیران کاروان‌ها حتما توجه شود.

او گفت: واکسیناسیون و آزمایش‌هاي دیابت و فشار خون، برای حجاج انجام شده است و در حال حاضر شرایط نسبت به سال‌های گذشته بهتر است و سازمان حج و زیارت و هلال احمر نیز بر مواردی نظیر بهداشت مواد غذایی و محل اسکان نظارت دارند.

حريرچي توصيه‌ كرد: رعایت بهداشت فردی، شست‌‌و‌شوی مکرر دست‌ها، استحمام روزانه، مصرف آب بطری و اجتناب از مصرف غذا در خارج از سیستم ‌آشپزخانه کاروان، براي حجاج الزامی است.

او افزود: برای بیمارانی که نیاز به انجام دیالیز دارند، این اقدام درمانی در شرایط کاملا بهداشتی، مشابه کشور انجام می‌شود و از این بابت هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد. همچنین در صورت نیاز، تزریق خون به حاجیان در شرایط استاندارد و مناسب انجام خواهد شد.

  • قيمت دارو هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تاثیر نرخ ارز بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی گفت: با توجه به سیاست دولت و مجلس مبنی بر تخصیص ارز کافی با نرخ دولتی برای تامین این موارد، خیلی واضح اعلام می‌کنم که قیمت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد و همانطور که اعلام کرده ایم، رشد قیمت مجموع سبد دارویی کشور، زیر نرخ تورم و فقط معادل 9 درصد برای کل سال 97 است.

  • بيماران نگران تامين دارو نباشند

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل کشور تولید می‌شود و با تدابیر و اقدامات انجام شده و فعالیت شبانه‌روزی وزیر بهداشت و خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت، هم اکنون کمبود دارو مطابق روال چهار سال گذشته و مشابه کشورهای غربی در حد 1 الی 1.5 درصد کل داروی مصرفی کشور است. به همین دلیل تاکید می‌کنم که رسانه‌ها، داروسازان و پزشکان و خصوصا بیماران و مردم، نگران تامین دارو نباشند و جنگ روانی و اقدامات دشمنان را با صلابت شکست دهند.

وی در مورد تعرفه خدمات و میزان حقوق و دستمزد، گفت: روال قانونی تعیین میزان تعرفه و دستمزد برای تمام مشاغل مشخص است و قاعدتا روال تعیین دریافتی‌های پزشکان و پرستاران عزیز و کارکنان حوزه سلامت، مشابه سایر مشاغل نظیر اساتید دانشگاه، کارکنان دولت، کارگران و اصناف مختلف خواهد بود.

حریرچی اظهار داشت: ازهمه پزشکان، داروسازان، پرستاران و تمام کارکنان حوزه سلامت که علی رغم تاخیر بیش از چندین ماهه در دریافتی کارانه به خدمت شبانه روزی به مردم مشغول هستند، کمال تشکر را دارم. همچنین تاکید می‌کنیم که خود جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی مراقب تعداد معدودی افراد متخلف در زمینه تعرفه باشند.

وی با تاکید بر این که وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های نظارتی خصوصا در شرایط فعلی به وظایف ذاتی خود در نظارت و برخورد با متخلفین به صورت تشدید یافته عمل خواهند کرد، افزود: از بیماران عزیز و مردم هم می‌خواهم که هرگونه تخلفی اعم از تعرفه ای و سایر موارد نظیر کمبود اقلام یا ارجاع به خارج بیمارستان را به شماره 190 اعلام کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *