حواصیل‌های شب در تالاب زریوار مریوان

حواصیل‌های شب در تالاب زریوار مریوانبه گزارش ایرنا، حبیب‌الله دبستانی روز دوشنبه گفت: حضور ۵۰۰ قطعه پرنده حواصیل شب در دو تا سه دهه اخیر در تالاب زریوار مریوان بی‌سابقه بوده است.

وی اضافه کرد: این گونه پرنده توسط کارشناسان محیط زیست و پرنده‌شناسان مریوان برای نخستین بار مشاهده و شناسایی شده است.

کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد: فروردین سال جاری گونه کمیاب و در خطر انقراض دُرنای طناز هم در این تالاب به همت تیم پرنده نگری انجمن سبزچیا مشاهده و ثبت شده است.

دبستانی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده بهبود وضعیت تالاب زریوار و وجود غذا و شرایط مناسب موجب شده گونه‌های زیادی از پرندگان مهاجر این تالاب را به عنوان زیستگاه خود در این فصل انتخاب کنند.

حواصیل پرنده‌ای است خوش فرم با پر و بالی خاکستری رنگ و سفید که سطح شکمش سفید است و پرهای سیاه روی سرش تا بخشی از پس گردنش و خط ابروی سفید واضحی تا روی منقار تیره و نسبتا کلفتش ادامه دارد، سطح پشتی او خاکستری تیره است و تا حدودی به رنگ سرمه‌ای متمایل است.

رنگ بال‌ها و دمش خاکستری روشن است، سه پر سفید رشته مانندی از ناحیه پس سر به صورت کاکلی تا روی کمرش خودنمایی می‌کنند، گونه، چانه و گلویش تا سینه، گردنش و تمامی سطح شکمی‌اش رنگی روشن دارد.

چشمان این پرنده قرمز و پاهای نسبتا کوتاهش زرد رنگ است که در فصل زاد و ولد صورتی رنگ می‌شوند. هنگام پرواز سر و گردن خود را جمع می‌کند و در حالی که پاهایش در امتداد بدن و فراتر از دم قرار می‌گیرند به پروازش ادامه می‌دهد.

بال زدنش سریع‌تر از حواصیل‌های دیگر است و اغلب در هنگام غروب و یا صبح زود، و هنگامی که نور خورشید کم‌تر است و به اصطلاح هوا گرگ و میش است به فعالیت می‌پردازد و در طول روز معمولا در لا به لای شاخ و برگ درختان پنهان می‌شود و فعالیت کم‌تری دارد؛ رنگ پر و بال در پرنده نابالغ، قهوه‌ای تیره است که خال‌های مشخص نخودی رنگی دارد.

زیستگاه این پرنده باتلاق‌ها با گیاهان انبوه، سواحل پر گیاه رودخانه‌ها یا تالاب‌های درخت‌دار، هنگام غروب در کنار کانال‌ها، آبگیرها و قسمت‌های باز و بی درخت مرداب‌ها به تغذیه می‌پردازد.

بطور دسته‌ جمعی و اغلب با گونه‌های مشابه خود، در بیشه‌ها و در بعضی از مناطق در نی‌زارها آشیانه می‌سازد و غذای عمده این پرنده را ماهیان کوچک، سخت پوستان، نرم‌تنان و حشرات و بعضی گیاهان آبزی تشکیل می‌دهد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *