شایع‌ترین علت بروز سکته مغزی چیست؟

شایع‌ترین علت بروز سکته مغزی چیست؟


شایع‌ترین علت بروز سکته مغزی چیست؟

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شایع‌ترین علت بروز سکته مغزی، آمبولی مغزی است.

به گزارش مهر، محمد رضا قینی در حاشیه کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران درباره سکته‌مغزی، افزود: سکته‌های مغزی علل متعددی دارد که شایع ترین آنها جدا شدن لخته خون از قلب بوده که پس از جریان یافتن در خون به سمت مغز حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مغز ۲۰ درصد جریان خون قلب رو به سمت خود جذب می‌کند، احتمال رفتن لخته از قلب به سمت مغز زیاد است که در این صورت با پیشروی این لخته به سمت مغز، یکی از رگ‌های مغز مسدود شده و همین قطع ناگهانی خون، بخشی از مغز دچار افت شدید خونی، نکروز و در نهایت بروز سکته مغزی می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: انواع آریتمی‌های قلبی از مهم‌ترین مشکلاتی است که موجب ایجاد لخته و سکته مغزی می‌شود که به این پدیده آمبولی مغزی گفته می‌شود.

قینی، شایع‌ترین علت سکته مغزی را آمبولی مغزی خواند و اظهار کرد: شایع‌ترین علت آمبولی مغزی؛ اختلالات ریتم قلبی است که با افزایش سن، شیوع آریتمی قلب هم بیشتر می‌شود.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب، می‌توان با بررسی نبض در ۵ ثانیه های متوالی و شمارش تعداد ضربان متوجه ضربان نامنظم قلب یا آریتمی AF شد و همین تست ساده روشی برای پیشگیری از سکته‌های مغزی است.

وی با تاکید بر درمان افراد مبتلا به آریتمی قلبی با ریسک بالا، یادآور شد: افرادی که آریتمی بدون علامت دارند باید بررسی شده و احتمال ریسک سکته در آنها طبق معیارهای پزشکی ارزیابی شود و افراد با ریسک بالا باید ۱۰۰ درصد تحت درمان قرار گیرند.همچنین بیماران آریتمی AF همراه با علائم مغزی مثل ضعف عضله دست، اختلال تکلم، عدم تعادل و…، هم باید حتما درمان شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از مهم‌ترین درمان های دارویی برای بیماران مبتلا به آریتمی AF را استفاده از داروهای ضد انعقادی دانست و افزود: با وجود خطر خونریزی داروهای ضد انعقادی، استفاده از آنها با نظارت و مراقبت زمینه ‌های خونریزی دارو برای این بیماران و پیشگیری از سکته مغزی سودمند است.

قینی در پایان با بیان اینکه دوز داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین باید با توجه به رژیم غذایی و سایر داروهای مصرفی تغییر کند، خاطرنشان کرد: داروهای جدید با اثر روی یک فاکتور انعقادی، احتمال خونریزی کمتری داشته و نیاز به تغییر دوز مداوم ندارند اما نسبت به سایر داروها گران‌تر هستند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *