طنز هرمزگان، اثرگذار و پویا

طنز هرمزگان، اثرگذار و پویاشاعر طنزپردازی از اهالی لار که بعد از ۳ دهه زندگی در بندرعباس، مردم او را هنرمندی هرمزگانی می‌شناسند. «راشد انصاری» متخلص به خالو راشد که بارها در برنامه قندپهلوی شبکه نسیم حاضر شده است، تاکنون در ۲۷ جشنواره طنز و مطبوعات رتبه‌های برتر را کسب کرده و ۱۴ کتاب طنز منتشر کرده است.  خالو راشد طی ۲ سال گذشته ۵ اثر طنز منتشر کرده که آخرین اثرش مورد استقبال خوانندگان و مخاطبان طنز قرار گرفته است.  گفت‌وگوی ما را با او می‌خوانید.

  • انتشار ۵ عنوان کتاب در سال گذشته مرهون تلاش شماست یا استقبال مخاطبان؟ آیا این اتفاق نوید روزهای امیدبخشی برای بازار کتاب به خصوص طنز استان است؟

شاید هر ۲ دخیل باشند. من طی ۳ دهه بدون وقفه در حال سرودن یا نوشتن هستم. شاید یکی از دلایل اصلی پرکاری من نوشتن برای نشریات استانی است. کار روزانه و پرسرعت مطبوعات و گستردگی طیف مخاطب مطبوعات باعث بیشتر دیده و خوانده‌شدن طنز می‌شود. امیدوارم گام مثبتی در ایجاد انگیزه به طنز میان قشر کتاب‌خوان برداشته باشم چون معتقدم طنز با هدف اصلاح و پیشرفت می‌تواند در همه حوزه‌ها اثرگذار باشد. مسئولان باید آمار کاهش یا افزایش کتاب‌خوانی در استان را رصد کنند که تاکنون وضعیت خوبی نداشته است.

  • شما از جمله طنزپردازانی هستید که در حوزه نظم و شعر هم ورود کرده‌اید. استقبال مردم از کدام بیشتر است؟  

طنز در هر ۲ قالب نثر و نظم یا همان شعر، مخاطبان خاص خودش را دارد. اما شعر به دلیل موزون بودن، قدرت ماندگاری بیشتری در اذهان عموم دارد. این اثر ماندگار طنز در ذهن خواننده جنبه جهانی دارد.

  • شما برای شعرخوانی در همایش و مراسم‌های مختلف استان و حتی دیگر استان‌ها دعوت می‌شوید. گاهی هم با شعرهای خود حاشیه‌ساز شده‌اید. اما این عامل سکوت شما نشده است؛ چرا؟

دعوت از شاعران و طنزپردازان به شب‌های شعر و جشنواره‌های استانی و کشوری، پدیده تازه‌ای نیست. من با اتکا به تجربه و اندوخته‌های سال‌ها کار طنز، خط قرمزها را می‌شناسم و سعی می‌کنم طوری از دولت و مسئولان انتقاد کنم که هنجار یا قانونی را زیر پا نگذارم.

  • طنز هرمزگان به‌ویژه در مطبوعات به نسبت دیگر استان‌ها چه جایگاهی دارد؟

طنز هرمزگان شاید به لحاظ تعداد طنزپردازان یا کتاب‌های چاپ‌شده در این حوزه، نسبت به استان‌های همجوار و کشور پایین‌تر باشد اما به لحاظ کیفی چه طنز ژورنالیستی و چه طنز ادبی در کشور سطح قابل قبولی دارد. موفقیت مطبوعات استان در جشنواره‌های سراسری و منطقه‌ای مطبوعات در رشته طنز و همچنین کسب رتبه در کنگره‌های طنز کشور شاهدی بر این مدعاست.

  • آیا اشعار طنز شما در نقد موضوعات مختلف کمکی به حل مشکلات استان می‌کند؟  

این موضوع یا سوال را باید از دیگران پرسید. اما بارها اتفاق افتاده است که درباره مشکل و ضعفی در بعضی زمینه‌ها شعری گفته‌ام و مسئولان پیگیری کرده‌اند.

  • شما در حوزه طنز هم شاگردانی را آموزش می‌دهید. آیا این‌گونه کلاس‌ها و آموزش‌ها در تقویت طنز استان اثرگذار است؟

بله؛ در سال جاری در نخستین جشنواره منطقه‌ای طنز کودکان و نوجوانان که با حضور ۶ استان و از سوی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اکثر برگزیده‌ها در رشته‌های داستان و شعر در رده‌های سنی مختلف از هنرجویان این دوره‌ها بودند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *