مشکلی برای تامین ارز مواداولیه داروها نداریم

مشکلی برای تامین ارز مواداولیه داروها نداریم


مدیرعامل شرکت داروسازی سها:

مشکلی برای تامین ارز مواداولیه داروها نداریم | توقف صادرات دارو به عراق و افغانستان

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
مدیرعامل شرکت داروسازی سها گفت: مشکلی برای تامین ارز مواداولیه داروها نداریم.

به گزارش ایسنا، کامران یوسفی در نشست خبری اظهارکرد: وظیفه ذاتی ما تولی دارو برای رفع نیازهای درمانی کشور است و ما حدود ۱۰۳ نوع دارو را در شرکت داروسازی سها تولید می‌کنیم که شامل تمام دسته‌های دارویی است.

مدیرعامل شرکت داروسازی سها با بیان اینکه داروسازی سها دو کارخانه در چهارباغ و وردآورد دارد، گفت: در کارخانه وردآورد، داروهای مایع و هورمونی تولید می‌شود.

وی همچنین گفت: خطوط تولیدی ما کاملا فعال است و تلاش ما بر این است که وقفه‌ای در فرآیند تولید دارو به وجود نیاید. تمام تلاش ما این است که ارزی که بانک مرکزی در اختیار ما می‌گذارد را با کمترین هزینه صرف واردات نیازهای اصلی خود کنیم اما با این حال نیاز داریم که ارگان‌های دیگر هم به ما کمک کند و دستگاه‌هایی مانند وزارت بهداشت و بانک مرکزی زمینه‌های دریافت مطالبات ما از شرکت‌های پخش و سایر بخش‌ها را فراهم کند. زیرا تأمین برخی از الزامات ما از داخل کشور در حال حاضر برای ما سخت‌تر از واردات شده است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال برای تامین ملزومات جانبی تولیدات دارویی مانند جعبه و کارتن، مجبوریم که نقدی این هزینه را پرداخت کنیم و این مسئله ما را با کمبود نقدینگی مواجه کرده است. آنها هم مواد اولیه خود را نقدی تامین می‌کنند و بنابراین به ما هم نقدی می‌دهند از همین رو ما با مشکل زیادی در زمینه این هزینه‌ها مواجه می‌شویم.

مدیرعامل شرکت داروسازی سها در ادامه گفت: برخی از مطالبات ما مربوط به شرکت‌های پخش است زیرا بیمارستان‌های طرف قرارداد قادر به پرداخت هزینه‌های خود به این شرکت ها نیستند از همین رو دریافت هزینه‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

مدیرعامل شرکت داروسازی سها با اشاره به اینکه در تامین مواد اولیه مشکلی وجود ندارد گفت: الحمدالله در این زمینه مشکلی نداشتیم و بخشی از مواد اولیه ما در گمرک وجود دارد که در حال ترخیص است.

یوسفی در مورد سهم شرکت داروسازی سها از تولید داروی داخلی گفت: ما ۱۲ درصد از سهم ۹۶ درصدی تولید داروی داخل را بر عهده داریم و تنوع محصولات تولیدی ما زیاد است. ما پروانه تولید ۱۰۳ نوع دارو را داریم که شامل داروهای بیماری‌های قلبی- عروقی، گوارشی، ‌روانگردان، اسکلتی- عضلانی و سایر دستگاه‌های دارویی است که تولید می‌کنیم.

وی با اشاره به صادرات دارویی گفت: پیش از این ما به کشور افغانستان و عراق صادرات دارو داشتیم اما با توجه به سیاست‌های کنونی کشور خط صادراتی ما متوقف شده است.

وی افزود: حجم صادرات ما به کشورهای افغانستان و عراق ۵ تا ۶ درصد تولید بود که بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار ارزآوری تخمین زده می‌شود.

مدیرعامل شرکت داروسازی سها در مورد نیازهای این شرکت داروسازی به مواد اولیه گفت: ۴۰ درصد از مواد اولیه ما برای ۱۰۳ قلم دارو از منابع خارجی تامین می‌شود.

یوسفی در مورد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: خوشبختانه تاکنون در مورد تأمین ارز مشکلی نداشتیم و مواد اولیه مورد نیاز ما نیز با این ارز تامین شده است و کمبودی نداریم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *