هفت موقعی که باید ترازو را نادیده بگیرید

هفت موقعی که باید ترازو را نادیده بگیرید


براي اندازه گيري وزن

هفت موقعی که باید ترازو را نادیده بگیرید

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
وزن ما در زمان‌های خاصی دچار نوسان می‌شود و این نوسانات می‌تواند وزن ما را غیر واقعی نشان دهد.

تو صيه می‌شود در هفت زمان، برای پی بردن به وزن دقیق‌تان روی ترازو نروید.

  • روزهای خاصی از هفته: در مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کورنل انجام شد، مشخص شد، وزن افراد در روزهای خاصی از هفته و بخصوص در روزهای آخر هفته دچار نوسانات زیادی می‌شود و ترازوها افزایش وزن را نشان می‌دهند. به عنوان مثال وزن شرکت کنندگان در این مطالعه، در روز دوشنبه بسیار بیشتر از روز جمعه بوده است. محققان توصیه می‌کنند که یک روز مشخص را برای وزن کردن خود با ترازو انتخاب کنید و از وزن کردن خود در روزهای مختلف هفته بپرهیزید.

  • در نظر نگرفتن لباس‌ها: به گفته محققان، لباس مردان باعث می‌شود که به طور متوسط، ۱,۱ کیلوگرم به وزن واقعی آنها اضافه شود . وزن زنان نیز با محاسبه لباس، ۰.۹ گرم بیشتر از میزان واقعی است.

  • محاسبه نكردن عضلات: وزن ماهیچه‌ها از چربی‌ها بیشتر است اما چربی‌ها حجم بیشتری را نسبت به ماهیچه‌ها در بدن اشغال می‌کنند. به همین دلیل افرادی که چربی بیشتری دارند، نسبت به کسانی که دارای ماهیچه هستند، چاقتر نشان می‌دهند. انجام ورزش‌های استقامتی باعث عضله سازی می‌شود و ترازو عددی بیش از حد انتظار را به ما نشان می‌دهد. با این که این عدد بالا رفته، سایز بدن در حال کاهش است و فرد فاصله کمتری با رسیدن به تناسب اندام دارد.

  • انجام ورزش‌های شدید: وزن کردن بعد از انجام یک جلسه ورزش شدید همراه با تعریق، وزن ما را کمتر از حد معمول نشان می‌دهد زیرا مایعات زیادی را از دست داده ایم. وزن واقعی در این هنگام نیم تا یک کیلوگرم بیشتر از وزنی است که ترازو نشان می‌دهد.

  • مصرف بیش از حد کربوهیدرات یا نمک: مصرف غذاهای شور، باعث احتباس آب در بدن می‌شود و وزن را به طور موقت افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌ها نیز همین خاصیت را دارند. مقادیر اضافی آنها به شکل گلیکوژن در کبد ذخیره می‌شود. کلیکوژن آب را جذب می‌کند. بنابراین بعد از مصرف این دو گروه غذایی، خود را وزن نکنید.

  • ابتلا به یبوست: عدم اجابت مزاج بین دو تا سه روز، در حدود نیم تا دو کیلوگرم وزن کاذب به شما اضافه می‌کند. با اجابت مزاج وزن شما به حالت طبیعی بر می‌گردد.

  • نوشیدن آب زیاد: نوشیدن ۴۷۵ میلی لیتر آب در روز، وزن را تا نیم کیلوگرم افزایش می‌دهد بنابراین هیچگاه بعد از نوشیدن آب، خود را وزن نکنید.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *