واکسن جدید مالاریا روند درمان را امیدبخش‌تر می‌کند

واکسن جدید مالاریا روند درمان را امیدبخش‌تر می‌کند


دستاورد جدید پزشکی؛

واکسن جدید مالاریا روند درمان را امیدبخش‌تر می‌کند

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
محققان واکسنی را توسعه داده‌اند که با هدف قراردادن یک پروتئین خاص که انگل‌ها برای حمله به سیستم ایمنی استفاده می‌کنند از عفونت مالاریا در مدل موش‌های آزمایشگاهی محافظت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، انگل‌های مالاریا یک پروتئین منحصربه فرد موسوم به «فاکتور مهارکننده مهاجرت ماکروفاژ پلاسمودیوم» (PMIF) تولید می‌کنند که برای چرخه زندگی انگل‌ها ضروری است و انتقال آنها را به میزبان‌های جدید امکان‌پذیر می‌کند.

این PMIF موجب نابودی سلول‌های T حافظه می‌شود؛ سلول T، سلول‌های مقابله کننده با عفونت هستند که به تهدیدات واکنش نشان داده و از بدن در مقابل عفونت مجدد محافظت می‌نمایند.

نتایج این مطالعه، کارآمدی و تاثیر واکسن آنتی- PMIFرا اثبات می‌کند.

«ریچارد بوکالا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یِل کنتیکت، در این باره می‌گوید: «اگر فرد با این پروتئین خاص مورد استفاده از طریق انگل مالاریا برای حمله به واکنش ایمنی واکسینه شود، در مقابل عفونت مجدد محافظت می‌شود.»

در این مطالعه، تیم تحقیق واکسن مبتنی بر RNA را در راستای هدف قراردادن PMIF آزمایش کرد. آنها از رشته‌های انگل مالاریا با PMIF حذف شده به شکل ژنتیکی استفاده کردند و مشاهده کردند موش‌های آلوده به عفونت این رشته از انگل‌ها مبتلا به سلول‌های T حافظه شدند و ایمنی ضدانگلی قوی‌تری را نشان دادند.

تیم تحقیق از دو مدل موش آزمایشگاهی مبتلا به مالاریا برای آزمایش کارآمدی واکسن با استفاده از PMIF استفاده کردند.

در مرحله بعدی محققان قصد دارند واکسن را برای افرادی که تاکنون مبتلا به مالاریا نشده‌اند، عمدتا کودکان، توسعه دهند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *