وزیر بهداشت ادعای آمریکا در زمینه دارو را تکذیب کرد

وزیر بهداشت ادعای آمریکا در زمینه دارو را تکذیب کرد


وزیر بهداشت ادعای آمریکا در زمینه دارو را تکذیب کرد

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
وزیر بهداشت گفت: ادعاهای آمریکا و برخی کشورها که کالاهای اساسی از جمله دارو و تجهیزات پزشکی، مشمول تحریم نمی‌شود، صحیح نیست.

به گزارش همشهري آنلاين، سید حسن هاشمی در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور افزود:
آمریکایی‌ها بیشتر روی ترساندن مردم ایران و کشورهایی که به دنبال ایجاد ارتباط، حمایت و خرید یا فروش خدمات و کالاهای خود به ایران هستند، حساب باز کرده اند. باید مراقب باشیم که در جامعه اضطراب ایجاد نشود و بستر و زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور را نیز فراهم کنیم.

وزير بهداشت اظهارداشت: قطعا یکی از برنامه‌های آمریکا، افزایش فشار به ایران در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی است. باید آمادگی لازم برای مقابله با چنین شرایطی را داشته باشیم و توقعات را به گونه ای مدیریت کنیم که بتوانیم پاسخگو باشیم.به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که آسیبی به مردم در حوزه سلامت وارد شود.

وزير بهداشت گفت: باید علاج واقعه را قبل از وقوع كرد. سفیران جمهوری اسلامی ایران در شرایط آینده کشور نقش مهمی دارند و امیدواریم که بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیز برای تامین نقدینگی به منظور تامین دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه به ما کمک کنند.

او به کیفیت مناسب داروها و تجهیزات پزشکی ساخت داخل، اشاره كرد و گفت: هدف ما در این دو حوزه ابتدا، تامین نیاز کشور و سپس صادرات است و برای صادرات و بازاریابی محصولات ایرانی، سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور می‌توانند کمک زیادی کنند.

هاشمي افزود: دستگاه دیپلماسی، می‌تواند چهره کریه مدعیان حقوق بشر و دفاع از مردم را به جهانیان معرفی کند چون در شرایط تحریم، مردم دچار آسیب می‌شوند.

وزير بهداشت اظهارداشت: توسعه گردشگری سلامت، یکی از حوزه‌های همکاری مهم دستگاه دیپلماسی و حوزه سلامت است.وظیفه ذاتی وزارت بهداشت، فراهم کردن امکانات مانند فضای فیزیکی، نیروی انسانی، تجهیزات پزشکی و تربیت نیروی انسانی است و ساختاری برای سامان بخشیدن و تقویت گردشگری سلامت در کشور وجود ندارد البته چندسال پیش کمیته ای متشکل از چندین وزارتخانه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شد که تا کنون نتوانسته موفقیت چندانی داشته باشد.

هاشمي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: وزارت بهداشت در حوزه دانشجویی دیگر هیات‌های ارزیاب دانشگاه‌های خارجی را اعزام نمی‌کند بلکه ملاک ما، رتبه بندی بین المللی است و البته این لیست قابل تغییر است و ممکن است یک دانشگاه که وضعیت پزشکی آن ضعیف اما رتبه بندی مناسبی دارد، مورد تایید وزارت بهداشت نباشد.

وزير بهداشت گفت: متاسفانه برخی از کشورهایی که به مقصد خانواده‌ها و دانشجویان ایرانی تبدیل شده، دارای دانشگاه‌هایی با رتبه بندی بیشتر از چند هزار هستند. باید در این مورد اطلاع رسانی بیشتری شود که دانشجویان و خانواده‌ها به این کشورها سفر نکنند برخی دلال ها در این زمینه، هزینه زیادی می‌کنند تا ایرانیان را جذب کنند.

هاشمي افزود: ممکن است تامین ارز دانشجویی برای برخی خانواده‌ها در این شرایط دشوار باشد بنابراین وزارت بهداشت در این زمینه تسهیلات خاصی در نظر گرفته و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرده تا دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور می‌پردازند بتوانند با گذراندن 36 واحد درسی و پس از یک سال تا یک و نیم سال، به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور منتقل شوند.

وزير بهداشت درباره تسهیلات وزارت بهداشت برای بازگشت ایرانیان عضو هیات علمی دانشگاه‌های خارج از کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل، گفت: افرادی که در 5 سال گذشته عضو هیات علمی دانشگاه‌های خارجی بوده اند می‌توانند برای فعالیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی به کشور بازگردند در حالی که در دوران گذشته، چنین شرایطی وجود نداشت.

هاشمي به طرح تحول سلامت هم اشاره كرد و گفت: مهمترین اقدام دولت، اجرای طرح تحول سلامت بود و وضعیت بسیاری از شاخص‌ها از جمله پرداختی از جیب مردم، سطح پوشش بیمه و دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، بهبود یافته است. در حال حاضر بیش از 90 درصد از مردم ایران تحت پوشش بیمه و 40 میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان هستند و رقم پرداختی حق بیمه در کشور، 7 درصد از حقوق است که با بسیاری از کشورهای دیگر، قابل مقایسه نیست.

او افزود: در قالب طرح تحول سلامت، به ازای هر 2500 نفر یک مراقب سلامت به کار گرفته شد، به ازای هر 1000 نفر یک خانه بهداشت، به ازای هر 12500 نفر یک پایگاه سلامت، به ازای هر 40 هزار نفر یک مرکز جامع سلامت در کشور وجود دارد یا راه اندازی شده است.

هاشمي به بیش از 900 بیمارستان در کشور اشاره كرد و گفت: مردم ساکن در مناطق شهری و روستایی در زمان بستری در بیمارستان‌های دولتی به ترتیب 10 و 5 درصد از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و دسترسی مردم با توزیع بیش از 12 هزار پزشک متخصص و ساخت 24 هزار تخت بیمارستانی، افزایش قابل توجهی یافته است.

وزير بهداشت همچنين گفت: ایران جزء 10 کشور پیشرو در زمینه مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر است و رییس جمهور، شهریورماه گزارش اقدامات ایران در این حوزه را در سازمان ملل، ارائه می‌دهد.

هاشمي افزود: همانگونه که در حوزه علم در منطقه، در رتبه بندی‌های بین‌المللی، رتبه اول را داریم، وضعیت و جایگاه کشور از نظر شاخص‌های بهداشتی و درمانی از جمله مرگ نوزادان، کودکان و مادران باردار، مناسب است که البته این جایگاه مناسب، مرهون تلاش‌های همه دولت‌ها و وزرای بهداشت ادوار مختلف است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *