چاقی مانع از عملکرد دفاعی بدن در مقابل سرطان می‌شود

چاقی مانع از عملکرد دفاعی بدن در مقابل سرطان می‌شود


محققان ژاپنی هشدار می‌دهند؛

چاقی مانع از عملکرد دفاعی بدن در مقابل سرطان می‌شود

زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
به گفته محققان، چاقی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد درحالی که آسپرین ممکن است از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

به گزارش خبرنگار مهر، چاقی فاکتور پرخطر اصلی ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله سرطان روده بزرگ، لوزالمعده و سینه است. مطالعات نقش چاقی را در تحریک رشد تومور و پیشرفت بدخیمی آنها نشان داده‌اند. اما نقش آن در شروع چاقی نامشخص باقی مانده بود.

سلول‌های مخاطی پوشش دهنده سطوح اعضاء بدن دارای توانایی ذاتی حذف سلول‌های بدخیم از خودشان هستند. به این حالت مکانیسم «دفاع مخاطی در برابر سرطان» گفته می‌شود. معمولا این سلول‌ها می‌توانند سلول‌های مضر را تشخیص داده و با فرایندی موسوم به رقابت سلولی آنها را بیرون می‌کنند.

اما محققان دانشگاه هوکایدو ژاپن دریافته‌اند چاقی بر این مکانیسم دفاعی تاثیر می‌گذارد.

محققان با انجام آزمایش بر روی موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب دریافتند اسیدهای چرب و التهاب مزمن در شرایط چاقی موجب توقف عملکرد مکانیسم دفاعی می‌شود.

محققان مشاهده کردند هنگامی که این موش‌ها با آسپرین که دارای خواص ضدالتهابی است، مداوا شدند، عملکرد مکانیسم دفاعی‌شان بهبود یافت. این مسئله می‌تواند بیانگر این مطلب باشد که تقویت مکانیسم دفاعی مخاطی با داروهای ضدالتهابی می‌تواند به عنوان راهکاری برای پیشگیری از سرطان استفاده شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *