کرایه‌اضافه‌ای که تاکسی‌ها می‌گیرند – همشهری آنلاین

کرایه‌اضافه‌ای که تاکسی‌ها می‌گیرند – همشهری آنلاینبه علاوه قیمت گاز CNG نیز که به عنوان سوخت مصرفی اکثر تاکسی‌ها محسوب می‌شود تا حدودی بالا رفت و این امر نیز عامل دیگری برای آن بود تا تاکسیداران درخواست افزایش تعرفه و کرایه‌ها را داشته باشند. قبل از این‌که تصمیمی برای افزایش کرایه‌ها گرفته شود، برخی از رانندگان متخلف خود دست‌به‌کار شده بودند و به شیوه‌های مختلفی مبلغ اضافه از مردم دریافت می‌کردند، برای مثال به بهانه نداشتن پول خرد از پس دادن بقیه پول مردم خودداری می‌کردند یا کرایه برخی مسیرها را بیشتر از نرخ واقعی آن اعلام می‌کردند.  

  • نابسامانی‌ ادامه دارد 

حال چند روزی است که مصوبه افزایش قیمت کرایه تاکسی در شهر اجرا شده، اما هنوز نابسامانی‌هایی در نرخ کرایه تاکسی وجود دارد. اکثر رانندگان تاکسی تعرفه را رعایت می‌کنند، اما برخی از افراد متخلف همچنان باعث آشفتگی وضعیت کرایه تاکسی هستند و این امر باعث گلایه مردم شده است. «رضا شریفی مقدم» یکی از شهروندان کرمانشاه است و با انتقاد از شیوه فعالیت برخی رانندگان متخلف می‌گوید: از زمانی که تعرفه جدید اعمال شده برخی رانندگان از چسباندن تعرفه کرایه‌ها بر شیشه تاکسی خودداری می‌کنند و چون مردم آگاهی دقیقی از میزان کرایه در مسیرهای متخلف ندارند، آنها نیز هر قیمتی که بخواهند می‌گیرند.  

وی ادامه می‌دهد: برای مثال مسیر میدان آزادی تا میدان فردوسی که یکی از پرترددترین مسیرهای تاکسی در شهر کرمانشاه است، بیشترین میزان تخلف را دارد و گاهی برخی رانندگان برای این مسیر که کرایه مصوب آن ۲ هزار تومان است ۲۳۰۰ تومان هم می‌گیرند. این شهروند با اشاره به این‌که برای برخی مسیرهای شهر کرایه‌های ۱۳۰۰ یا ۲۳۰۰ تومانی در نظر گرفته شده، می‌افزاید: برخی از رانندگان به بهانه این‌که پول خرد ندارند، از پس دادن بقیه کرایه خودداری می‌کنند و مبلغ ۱۵۰۰ یا ۲۵۰۰ تومان را از مسافر می‌گیرند.  شریفی‌مقدم می‌گوید: وقتی به این رانندگان اعتراض می‌کنیم، هیچ نتیجه‌ای ندارد و فقط درگیری‌های روزمره ما بیشتر می‌شود.

  • افزایش کرایه تاکسی 

«زهرا بهرامی» یکی دیگر از شهروندان کرمانشاه است و با اشاره به افزایش اخیر کرایه تاکسی در شهر کرمانشاه اضافه می‌کند: قبل از این‌که کرایه‌ها رسماً و قانونی گران شود، بسیاری از رانندگان خودسرانه قیمت‌ها را بالا برده بودند و برای مسیرهای ۸۰۰ تومانی، هزار تومان کرایه می‌گرفتند. وی می‌گوید: با توجه به تعداد بسیار زیاد تاکسی‌ها در شهر این امکان وجود ندارد که تاکسیرانی بتواند بر تک‌تک تاکسی‌ها نظارت کند.  

این شهروند با بیان این‌که برخی از رانندگان تاکسی آشکارا تخلف نمی‌کنند، یادآوری می‌کند: آنها به بهانه نداشتن پول خرد تعرفه بیشتری از مردم می‌گیرند و این امر باعث شده هر روز شاهد جر و بحث و بگومگو بین مردم و رانندگان تاکسی باشیم. بهرامی اضافه می‌کند: چند سال است صحبت از اجرای طرحی است که پرداخت کرایه تاکسی به صورت الکترونیکی انجام شود تا دیگر مشکل پول خرد و… برای رانندگان تاکسی و مردم پیش نیاید و به علاوه با اجرای این طرح دیگر امکان تخلف در اخذ کرایه وجود ندارد اما هنوز خبری از اجرای آن نیست.

  • افزایش ۲۳ درصدی کرایه تاکسی

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری کرمانشاه نیز از افزایش حدود ۲۳ درصدی کرایه تاکسی در شهر کرمانشاه خبر می‌دهد و می‌گوید: اخذ هرگونه وجه اضافه از سوی رانندگان تخلف است. «سجاد سلیمانی» با اشاره به افزایش میانگین ۲۳ درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها در شهر کرمانشاه اضافه می‌کند: افزایش کرایه تاکسی از دوم خرداد در شهر اجرا شد و همه رانندگان موظف به اجرای آن هستند. به گفته این مسئول، رانندگان تاکسی باید جدول تعرفه کرایه‌ها را مقابل شیشه و در معرض دید مسافران نصب کنند. ‌

  • رانندگان متخلف را معرفی کنید   

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری کرمانشاه  گفت: افزایش نرخ کرایه تاکسی در شهر کرمانشاه بر اساس نرخ تورم تعیین شده است. سلیمانی با اشاره به این‌که هیچ راننده‌ای حق دریافت مبلغ و کرایه اضافه از مسافران را ندارد، از مردم می‌خواهد رانندگان متخلف را به تاکسیرانی معرفی کنند. ‌سجاد سلیمانی‌ می‌افزاید: مسافران می‌توانند با به خاطر سپردن کد یا شماره پلاک این خودروها و تماس با شماره تلفن ۳۸۲۱۱۹۴۸ شکایت خود را به واحد بازرسی و شکایت تاکسیرانی اعلام کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *