گران فروشان را معرفی کنید

  گران فروشان را معرفی کنیدمغازه‌های میوه‌فروشی شهر مجاز به فروش با سود بیش از ۳۵ درصد نیستند. شهروندان براساس حق قانونی خود می‌توانند فاکتور خرید را از صاحبان این مغازه‌ها مطالبه کنند و درصورت بروز تخلفات گران‌فروشی با شماره ۱۲۴ بازرسی اداره بازرگانی تماس بگیرند. البته خوشبختانه قیمت میوه، صیفی و سبزی در هفته‌های اخیر رو به کاهش بوده که این موضوع تاثیر قابل توجهی در تعادل بازار داشته است.

یکی از دلایل افزایش نرخ برخی میوه‌ها و سبزی‌ها صادرات است، البته با توجه به مصالح کشور در شرایط فعلی، صادرات برای ارزآوری یک ضرورت است، اما از سوی دیگر، به دنبال گرمای هوا، عرضه بار در بازار بیشتر شده و این موضوع کاهش نرخ میوه و سبزی را به‌دنبال داشته تا جایی که در هفته‌های گذشته قیمت نزدیک به ۴۰ قلم میوه، سبزی و صیفی در اصفهان بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش یافته که بیشتر کاهش قیمت نیز مربوط به بارهای نوبرانه و سبزی‌ها بوده است، به‌عنوان مثال نرخ زردآلو از کیلویی ۳۰ هزار تومان در هفته گذشته، تا ۱۴ هزار تومان کاهش یافته، البته این نرخ میوه درجه یک است و بقیه بارها حتی با قیمت کیلویی ۳ هزار تومان نیز فروخته می‌شوند.

می‌توان گفت امسال قیمت میوه با سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست و شاید یکی از دلایل آن بی‌آبی و کاهش کشت و همچنین افزایش صادرات باشد و در صورت مقابله با صادرات میوه، صیفی و سبزی به مرور شاهد کاهش نرخ‌ها خواهیم بود.  در مجموع حدود ۱۰ درصد میوه‌های موجود در میدان میوه و تره‌بار قیمت بالایی دارند، از جمله آلوچه که به نرخ ۱۲ تا ۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود، توت فرنگی و زردآلو بین ۵ تا ۱۴ هزار تومان، توت سیاه و سفید بین ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان، خربزه از هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، گرمک ۲ تا ۵ هزار تومان، گیلاس ۱۲ تا ۲۵ هزار تومان، موز از ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، هلو ۵ تا ۱۶ هزار تومان و هندوانه ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار قیمت‌گذاری می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *